2017-ben történt meg a legelső (hivatalos) ásatás Zádorvárban.

2017-ig egy földkupac – rengeteg szúrós gazzal, bozóttal és több a falakat rongáló fával- volt a déli falszakasz közepén. A kirándulók itt jártak ki-be, erről a „dombról” csodálták a balatoni panorámát.

2017. augusztusában A Történelmi Emlékekért Alapítvány szervezésében és finanszírozásával elkezdődött Zádorvár életében a legelső ásatás, feltárási munka a lapátolás, talicskázás, lapátolás… és a föld felszíne alól szép lassan előbújtak a kaputorony falai.

A 2017-es ásatásnak az volt a célja, hogy feltárja mit rejt az a domb, amely Zádorvár magas déli falszakaszát „vágta” ketté. Természetesen arra voltak feltételezések, hogy itt egy kapu, torony lehet a föld mélyén.

Ahogy haladtunk és leértünk a torony belső felének aljára, azzal szembesültünk, hogy itt bizony nem lesz (nyitott) kapu…

Maga a kaputorony belső mérete 6 m x 6 m, falainak szélessége egységesen 2,8 m. (csak érdekesség, hogy Zádorvár kaputornyának a falai szélesebbek, mint a később épített és 25 méter magas Nagyvázsonyi vár lakótornyának a falai)

A kaputorony omladéktól történő megtisztítása során azt is „elmesélték” a falak, hogy bizony az alsó szint egy boltozatos helység volt.

A 2018-as ásatás során az is kiderült, hogy az udvar felőli fal szakaszban a „nagy udvari kapu mellett toronyfal keleti oldalában egy ajtó is állt. Az ajtónyoma a torony belseje felé esik, ezért azt feltételezzük, hogy ez az ajtó volt az emeletre vezető csigalépcsőház ajtaja (pont úgy, mint az Nagyvázsony lakótornyában is látható).

Az ásatás során csak néhány lelet került elő a földből. A „talált tárgyak osztályát” jellemzően a rengeteg kovácsolt szeg maradványok tették ki, de ezzel azt is megtudtuk, hogy a torony belső részen jelentős fa szerkezet is helyet kapott az építése során.

A detektoros segítség révén egy szép ruhadísz is előkerült a föld alól, ami talán az egyik építőmunkás ruhájáról szakadthatott le az építkezés során.